EventsOverall2008

From http://lkjh.biz
Jump to: navigation, search


Events Calendar Overall Individual's Results Teams Overall Team Results Previous Years


Events: Overall Results and Positions - 2008

This page shows the overall results of the CTC Devon Events competition. Results of individual events can be found on the Individual Event Results page.

Full information about the National DATC Competition, including the current standings, can be found on the National CTC Website.

The final standings in the CTC Devon Competition after 13 events as follows:

Event Cat
1 50miles in 4/5 hours A
2 Devon Dirt/Dirtette F
3 150 miles in 12 hours C
4 Tourist Trial Map Reading E
5 Torplex 200k C
6 Devon Delight 100k A
7 Treasure Hunt E
8 Tamar 100 A
9 South Hams 100k A
10 Grunters 150k B
11 100 miles in 8/9 hours B
12 Freewheel/Hillclimb E
13 Dartmoor Devil A
Category A F C E C A E A A B B E A
Pos Event No 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Points Events
1 Lexi Webber L 10 10 10 12 8 9 10 8 77 8
2 Bill Barnes V 10 11 10 10 8 10 7 6 72 8
3 Andy Endicott 10 10 10 8 8 10 8 6 70 8
4 Kevin Presland 10 10 10 11 8 10 8 67 7
5 Pippa Wheeler L 10 11 8 10 10 8 8 65 7
6 Simon Endicott 9 10 9 8 10 8 7 61 7
7 Steve Main V 10 10 8 10 10 8 56 6
8 Graham Brodie V 10 10 8 10 6 44 5
8 Kirby James V 10 11 9 8 6 44 5
8 Dave Prudden V 10 8 10 10 6 44 5
11 Geoff Sharpe V 10 8 10 9 6 43 5
12 Roy Russell 10 12 8 6 6 42 5
12 Roy Wood 10 10 12 10 42 4
14 Rob Legg V 10 10 10 10 40 4
15 Malcolm McKendry 10 10 8 10 38 4
15 Mark Williams 10 10 8 10 38 4
17 Rob Swayne V 9 10 8 8 35 4
18 Larry Clarke V 10 8 10 6 34 4
18 Jan Crosby L 10 10 8 6 34 4
18 Les Deering V 10 10 8 6 34 4
21 Debbie Ironside-Smith L 10 9 8 6 33 4
22 John Beesley V 10 10 10 30 3
22 Richard Harding 10 10 10 30 3
22 Martin Read V 10 10 10 30 3
25 Jon Evans 10 11 8 29 3
25 Robin Griffin V 10 10 9 29 3
27 Roger Wyman V 10 8 10 28 3
28 Chris Bennett 10 10 20 2
28 John Cooper 10 10 20 2
28 Andrew Crompton 10 10 20 2
28 Karen Crompton L 10 10 20 2
28 Derek Gibbings V 10 10 20 2
28 Rod Pash V 10 10 20 2
28 George Sandford V 10 10 20 2
28 Mike Taylor V 10 10 20 2
28 Robin Wheeler 10 10 20 2
37 Ursula Gibbings L 10 9 19 2
37 Chris Vernon 9 10 19 2
39 Mike Carroll 10 8 18 2
39 Tim Cox V 10 8 18 2
39 Phil Ellis 10 8 18 2
39 Graham John 10 8 18 2
39 Andy Keast 10 8 18 2
39 Les Prior V 10 8 18 2
39 Bob Scoble 10 8 18 2
39 Fred Weston V 10 8 18 2
47 Nicole Pethybridge L 9 8 17 2
48 Gavin Fotinergill 11 11 1
48 Anne Seward L 11 11 1
50 Lee Atkinson 10 10 1
50 Anthony Barley 10 10 1
50 Mike Bowden V 10 10 1
50 Andrew Bowyer 10 10 1
50 Tim Bridgeman 10 10 1
50 Chris Brightman 10 10 1
50 Anna Bryant 10 10 1
50 Andrew Carpenter 10 10 1
50 Geoff Cockram 10 10 1
50 Penny Cockram L 10 10 1
50 John Dodson 10 10 1
50 Sue Etheridge L 10 10 1
50 Brian Fisher 10 10 1
50 Roy Gable 10 10 1
50 Paul Goffron 10 10 1
50 Alan Harding 10 10 1
50 Jean Harris L 10 10 1
50 Jeremy Harris V 10 10 1
50 Ian Hennessey 10 10 1
50 Barry Hocken 10 10 1
50 Dave Hutton 10 10 1
50 Simon Jerwood 10 10 1
50 Steve Melia 10 10 1
50 John Payne 10 10 1
50 Kevin Peat 10 10 1
50 Ruth Prudden L 10 10 1
50 Graham Reed 10 10 1
50 Jacky Rice 10 10 1
50 John Rowland V 10 10 1
50 Andy Ryan 10 10 1
50 Toby Sharp 10 10 1
50 Michael Steer 10 10 1
50 Robert Stephens 10 10 1
50 David Stevens 10 10 1
50 Lynda Swayne L 10 10 1
50 Andrew Taylor 10 10 1
50 William Tuft 10 10 1
50 Alan Vance 10 10 1
50 Terry Venn V 10 10 1
50 Jim Wilkinson 10 10 1
50 John Wych 10 10 1
50 Trevor Yates 10 10 1
92 Iris Buckler L 9 9 1
92 Emma Pethybridge J/L 9 9 1
92 Richard Pethybridge 9 9 1
92 Bryan Richardson 9 9 1
92 Linda Tomlin L 9 9 1
92 Ted Tomlin 9 9 1
92 Dave Vernon 9 9 1

Team Results

Final Team Positions after 13 Events Rider 1 Points Events Rider 2 points Events Rider 3 points Events Team Events Team Points
Team name Rider 1 Rider 2 Rider 3 Section
1 The Denbury Triangle Simon Endicott Andy Endicott Bill Barnes South Hams 61 7 70 8 72 8 23 203
2 Cross Section Bill Barnes Pippa Wheeler Steve Main Mixed 72 8 65 7 56 6 21 193
3 Waggon Wheels Pippa Wheeler Andy Endicott Geoff Sharpe Mixed 65 7 70 8 43 5 20 178
4 Three Amigos Lexi Webber Geoff Sharpe Rob Legg Mixed 72 8 43 5 40 4 17 155
5 Pressganged Nicole Pethybridge Andy Endicott Bill Barnes South Hams 17 2 70 8 72 8 18 159
6 Torbay Turnips Graham Brodie Kevin Presland Chris Bennett Torbay 44 5 67 7 20 2 14 131
7 Bonkas Geoff Sharpe Steve Main John Beesley Torbay 43 5 56 6 30 3 14 129
8 Exe-Riders Pippa Wheeler Kirby James Don Buteux Exeter 65 7 44 5 0 0 12 109
9 Crank Cases Debbie Ironside-Smith Roy Russell Robin Wheeler Exeter 33 4 42 5 20 2 11 95



Events Calendar Overall Individual's Results Teams Overall Team Results Previous Years